تبلیغات
فشار قوی های 87 - ایییییییی فشارقوی که وگفتی ایییییییی یعنی چهههههه . . .
فشار قوی های 87

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ایییییییی فشارقوی که وگفتی ایییییییی یعنی چهههههه . . .

چندوقت پیش که به بازدید تاسیسات هسته ای(ببخشید!!)>>>>> تاسیسات برق فشار ضعیف!!! دانشگاه رفتیم آقای مهندس یه سری اصطلاحات ازعالم برق گفتند که به نظر آشنا نمیومدن!

اندکی تامل کنیییییید . . .

یه مقاله خیلی خلاصه شده پیداکردم که خییییییلی دیگه خلاصه است !!! امیدوارم بدردبخورباشه

 

تعریف پست فشار قوی (substation)

بطور كلی,پست اطلاق می شود كه جهت تغییر ولتاژ و یا كلید زنی استفاده گردد بنابراین می توان پستهای فشار قوی را بصورت زیر دسته بندی كرد.

 

1ـ پست تبدیل فشار قوی كاهنده

پست تبدیل فشار قوی عبارتست از محلی كه جهت تغییر ولتاژ از ولتاژ پایین استفاده می شود. این نوع پستها اصولا كاهنده بوده و برای توزیع بار در منطقه استفاده میشود.

 

2 ـ پست فشار قوی نیرو گاهی

این نوع پستها اصولا دركنار نیرو گاهها نصب شده و جهت تبدیل ولتاژ تولید شده نیرو گاه به ولتاژ توزیع در منطقه می باشد . ضمناً مصرف داخلی نیروگاهها را تامین میكند كه پست خوی 3 از این نوع پستها می باشد.

 

3 ـ پست كلید زنی

دربعضی شبكه ها لازم است كه درنقطه ای بار توزیع گردد دراین حالت تعدادی خطوط فشار قوی بصورت ورودی و یا خروجی جهت قطع و وصل درآن پست وارد میگردد.

 

خیلی از پستهای فشار قوی ممكن است تركیبی از دو یا سه نوع از آن پست باشند.

 

ولتاژهای استفاده شده درشبكه برق ایران

درشبكه برق ایران ولتاژهای متفاوتی استفاده شده كه ولتاژهای سه فاز عبارتنداز :

V 380 ـ KV6ـ 11 ـ 20ـ 33 ـ 63 ـ 66 ـ 132 ـ 230 ـ 400

كه ولتاژهای كمتر از 63 كیلوولت جهت توزیع بار درمناطق مصرف و ولتاژهای بالاتر از 63 كیلو ولت جهت انتقال انرژی استفاده شده ضمنا شبكه سراسری ایران توسط 400 كیلو ولت بهم متصل گردیده كه دربعضی نقاط نیز توسط 230 كیلوولت انجام شده است .

ولتاژ نامی (rated voltage )

مطابق تعریف استاندارد   ولتاژ نامی عبارتست از حداكثر ولتاژی كه مدت زیادی درحالت كار نرمال شبكه ممكن است بر سیستم اعمال شود.

تقسیم بندی ولتاژ نامی :

مطابق استاندارد كشورهای اروپایی و امریكایی بطور كلی ولتاژ نامی شبكه های    به پنج گروه تقسیم شده كه در زیر به تشریح هریك میپردازیم .

گروه 1 : ولتاژ ضعیف (low voltage )

كلید و ولتاژهای كمتر از1KV را ولتاژ فشار ضعیف می نامند كه مطابق استانداردها عبارتنداز :

V1000 ـ 850 ـ 660 ـ 400 ـ 220 ـ 110

 گروه 2  : ولتاژ متوسط (Medium Voltage)

این گروه به ولتاژی گفته می شود كه سطح ولتاژ آن حدود 1 تا 52 كیلو ولت باشد. كه مطابق استاندارد كشورهای اروپائی .

عبارتنداز :

  KV 52 ـ 36 ـ 24 ـ 5/17 ـ 12 ـ 2/7 ـ 6/3 ـ4/2

ولی مطابق استانداردهای كشورهای آمریكا و كانادا عبارتنداز

  KV  3/48 ـ 38 ـ 8/25 ـ 5/15 ـ 15 ـ 25/8 ـ 76/4

گروه 3 : ولتاژ فشار قوی (High Voltage )

به ولتاژی گفته می شود كه ولتاژ آن بین 5/72 تا 300 كیلو ولت باشد. مطابق استاندارد كشورهای اروپائی و امریكائی ولتاژهای فوق عبارتنداز :

 KV245 ـ 170 ـ 145 ـ 123 ـ 100 ـ 5/72

گروه 4  : ولتاژهای فوق قوی Extra High Voltage     

ولتاژ فوق قوی عبارتنداز ولتاژهایی كه از 300 كیلوولت بزرگتر و از 800 كیلو ولت كمتر باشد. این ولتاژها مطابق استانداردهای كشورهای اروپایی و امریكائی به قرار زیر می باشد.

KV 765 ـ 525 ـ 420 ـ 362 ـ 300

گروه 5  : ولتاژهای بالاتر از 800 كیلو ولت

ولتاژهای بالاتر از 800 كیلو ولت هنوز كلاسه بندی یا نامگذاری نشده و بصورت استاندارد درنیامده اند البته ولتاژهای استفاده شده در دنیا كه از 800 كیلو ولت بیشتر باشد بصورتDC بوده و بنام ولتاژ فشارقویDC نامگذاری گردیده اند.

پست را دربخش های زیر مورد بررسی قرار می دهیم :

1 ـِ موقعیت پست درشبكه و خطوط انتقال ورودی و خروجی پست

2 ـ تجهیزات فشار قوی پست

3 ـ شینه بندی پست

4 ـ بخش حفاظت

5 ـ بخش كنترل

6 ـ سیستم تغذیه داخلی پست (AC-DC )

7 ـ سیستم مخابراتی  PLC و DTS

8 ـ سیستم اسكادا

9 ـ سیستم زمین پست

10 ـ بهره برداری از پستها

11 ـ مقررات ایمنی پستها

1 ـ ب ـ ساختمان خطوط انتقال انرژی

·      برج یا دكل

·      هادی ها و سیم گارد

·      زنجیره مقره

·      یراق آلات

برج یا دكل

دكلهای فلزی از تعدادی آهن نبشی و تسمه توسط جوش دادن یا پیچ و مهره درست می شوند .دركلیه ردیف ولتاژهای اسمی مربوط به خطوط انتقال انرژی ، برحسب نحوه اتصال هادی ها به برج ، و مقاومت مكانیكی مورد نظر ، از دو نوع برج یا دكل استفاده می شود. دكل های انتهایی (زاویه ) و دكلهای معلق (تانژانت) . به فواصل هر 5 تا 10 كیلومتر از دكلهای انتهایی (زاویه) استفاده می كنند. و درحد فاصل آنها دكلهای معلق را نصب می كنند. درفاصله دو دكل انتهایی متوالی ، هادی های سه فاز بصورت یك تكه نصب می شوند. و از دو انتها به دكلهای انتهایی محكم می شوند. نیروی وزن و نیروی كششی ناشی از وزن هادی ها بطول 5 تا 10 كیلومتر توسط دكلهای انتهایی تحمل می شود درفاصله فوق (5 تا 10 كیلومتر) هادی ها از طریق دكلهای معلق واقع بین دو برج انتهایی در ارتفاع كافی از زمین بصورت معلق نگه داشته می شوند. بهمین علت نیز اتصال آنها به دكلها بصورت معلق انجام می گیرد. ارتباط مكانیكی هادی های خط درمحل دكلهای انتهایی قطع می شود و درسراسر طول خط از قطعات كوتاه واقع بین دكلهای انتهایی استفاده می كنند. ارتباط اكلتریكی بین هادیهای دو طرف دكلهای انتهایی و خطوط كوتاه مذكور در فوق ، توسط هادیهای ارتباطی موسوم بهJUMPER برقرار می شود .

درفاصله بین دو دكل انتهایی متوالی تغییر مسیر خط امكان پذیر نیست . بعبارت دیگر مسیر خط واقع بین دو دكل انتهایی متوالی كه امتداد مستقیم بین دو دكل را تشكیل می دهند دارای كوتاهترین فاصله بین دو دكل است و بهمین علت تغییر مسیر خط ، تنها درمحل دكلهای انتهایی ممكن می شود . دراین نقاط و یا نقاط واقع در دو طرف موانع طبیعی ، نظیر رودخانه ها ، دره ها ، محل تقاطع با خطوط دیگر ، عبور از جاده ها و اتوبان ها و.... از دكلهای انتهایی استفاده می شود.

زنجیره های مقره نصب شده در دكلهای انتهایی و یا زاویه درامتداد هادی ، تحت نیروی كششی حاصل از هادی قرار دارند. زنجیره های مقره نصب شده در دكلهای معلق در امتداد قائم واقعند و بطور مداوم نیروی وزن هادی درامتداد قائم را تحمل می كنند.

لازم به ذكر است كه دكلها بدو صورت تكمداره و دومداره بكار می روند.

هادی ها

هادیها شامل چند رشته سیم موازی بوده كه برحسب جنس سیم و مقطع آن یك مقاومت اهمی معین از خود نشان می دهند كه بعنوان یكی از پارامترهای الكتریكی خط مطرح است . جنس هادیهای بكار رفته درشبكه های فشار قوی معمولاً آلومینیوم فولاد (ACSR) بوده كه دارای یك هسته مركزی از رشته های فولادی است كه با لایه هایی از رشته های آلومینیوم نوع هادی الكتریكی احاطه شده است . لایه های یك درمیان سیم یك هادی رشته ای برای جلوگیری از باز شدن ، درجهتهای مختلف پیچیده می شوند به گونه ای كه شعاع خارجی یك لایه ، بر شعاع داخلی لایه بعدی منطبق می گردد. رشته ای بودن هادیها موجب می شود كه هادیهای با سطح مقطع بزرگ انعطاف پذیر گردند. تعداد رشته ها به هم قطر بودن یا نبودن آنها و تعداد لایه ها بستگی دارد. مجموع تعداد رشته ها دریك كابل رشته ای هم مركز كه كل فضای حلقوی آن با رشته های دارای قطر یكنواخت پر شده است . برابر 7 ، 19 ، 37 ، 61 ،91 و یا بیشتر می باشد . از دیگر پارامترهای خط انتقال می توان به اندوكتانس و كاپاسپتانس خط اشاره كرد كه بستگی به نوع هادی و نحوه آرایش هادیها و فاصله آنها بر روی دكل (تخت ، قائم و مثلثی و... ) و تعداد باندل هادیها و همچنین طول خط و شعاع هادی ها دارد.

 

 سیم گارد

برروی دكلها درقسمت فوقانی سیمی تحت عنوان سیم زمین یا سیم گارد كشیده شده كه ممكن است از جنس فولاد گالوانیزه ، فولاد مس پوش (كاپرولد) یا فولاد آلومینیوم پوش باشد. سیم زمین درطول خط در بالای هادیهای دیگر كشیده شده و جزء مدار الكتریكی نبوده و درفواصل مختلفی به زمین متصل شده است و بوسیله بست فلزی بر روی دكلها ارت می شود. بدین ترتیب پتانسیل زمین یا صفر به بالای خط انتقال آورده می شود و احتمال تخلیه جوی مستقیم بر هادیهای فاز محدود می شود . تاثیر سیم گارد بستگی به كم بودن مقاومت زمین دارد. بنابراین برای داشتن یك ارت خوب باید سیم زمین را در چندین نقطه درطول خط به زمین وصل كرد.

لازم به توضیح است كه نوع سیم گارد بكار رفته در خطوط انتقال 132 و 230 و 400 كیلوولت 7NO8  می باشد.

 

زنجیره مقره

زنجیره مقره از تعدادی مقره بسته به دامنه اضافه ولتاژ شبكه و آلودگی محیط بطور سری تشكیل یافته و بمنظور اتصال هادیها به دكل و ایزولاسیون آنها از دكل بكار می رود.

 

یراق آلات

یراق آلات شامل :

هنگر از جنس فولاد جهت خنثی كردن نوسانات مكانیكی خط .

گوی رنگی یا گوی ایمنی یا گوی هشدار دهنده

تابلوهای هلی كوپتر با زمینه زرد و شماره سیاه مطابق با شماره دكل كه درهر 10 دكل نصب  می شوند.

وزنه وSPACER كه معمولاً در خطوط باندل بكار می روند.

لازم به توضیح است كه دكلهای خطوط دو مداره 230 كیلوولت ارومیه 2 ـ خوی 3 بصورت بتون مسلح با مقطع گرد توخالی و با سطح جانبی كاملاً صاف بوده كه این طرح برای اولین بار در كشور اجرا گردیده است .

 

روش هیدرولیك :

دراین روش از انرژی ذخیره شده توسط روغن برای قطع و وصل كلید استفاده می شود . بطوریكه روغن فشرده از قبل دریك مخزن ذخیره می شود و با استفاده از فشار روغن پیستون متحرك كلید را جابجا می كند. ضمن اینكه مقدار فشار مورد نیاز می تواند توسط هوای فشرده و یا گاز ازت درپشت روغن تامین گردد. از مزایای این روش می توان به تكنولوژی بالا ، سرعت عمل زیاد و حجم محدود و صدای كم مكانیزم اشاره نمود.

 

سكسیونر

سكسیونر وسیله قطع و وصل سیستمهایی است كه تقریباً بدون جریان هستند . بعبارت دیگر سكسیونر قطعات و تجهیزاتی را كه فقط زیر ولتاژ هستند از شبكه جدا می كند و اصولاً درجائی كه بكار برده می شود كه بدون ولتاژ كردن آن قسمت مورد نظر باشد. سكسیونر باید درحالت قطع دارای قدرت عایقی بسیار قوی در دو سر تیغه باز آن باشد. زیرا سكسیونر باز درحقیقت حفاظت افرادی را كه درشبكه بدون ولتاژ شده كار می كنند نیز بعهده دارد.

مقاومت عبور جریان درمحدوده سكسیونر كوچك باشد تا حرارتی كه در اثر كار مدام دركلید ایجاد می شود از حد مجاز تجاوز نكند. این حرارت توسط ضخیم كردن تیغه و بزرگ كردن سطح تماس دو كنتاكت كوچك نگه داشته می شود . بمنظور عدم لرزش تیغه سكسیونر یا احتمال باز شدن آن در اثر عبور جریان اتصال كوتاه ،تیغه سكسیونر بصورت تسمه یا پروفیل های موازی ساخته می شود تا نیروی الكترودینامیكی حاصل از جریان اتصال كوتاه باعث فشردن هرچه بیشتر تیغه درمحل كنتاكت باشد و از لرزش آن كه باعث كوچك شدن سطح تماس می گردد جلوگیری شود.

برای جلوگیری از قطع و یا وصل بیموقع و در زیر بار سكسیونر معمولاً بین سكسیونر و بریكر سیستمی بنام سیستم اینترلاك برقرار می شود كه با وصل بودن بریكر نتوان سكسیونر را قطع و یا وصل نمود.

 

انواع سكسیونر از لحاظ كاربرد

1 ـ سكسیونر باس

2 ـ سكسیونر خط

3 ـ سكسیونر ارت

4 ـ سكسیونر ترانس

 

سكسیونر را می توان از لحاظ ساختمانی به انواع مختلف زیر تقسیم نمود :

                                                                        ادامه دارد . . .

 

jocuri cu mario
پنجشنبه 10 اسفند 1396 09:01 ب.ظ
لطفا به من اطلاع دهید اگر دنبال یک نویسنده برای وبلاگ خود هستید.
شما برخی از مقالات واقعا خوب و من فکر می کنم من می خواهم
یک دارایی خوب باشد اگر میخواهید برخی از بارها را بخرید، من کاملا مایلم برای نوشتن بعضی از مواد لازم را داشته باشم
وبلاگ شما در عوض برای یک لینک به من.
لطفا اگر علاقه مند به من ایمیل بفرستید با تشکر!
mortal kombat x cheats
چهارشنبه 9 اسفند 1396 08:51 ق.ظ
وبلاگ شگفت آور من آن را در حالی که جستجو در اخبار یاهو پیدا کردم.
آیا شما هر گونه راهنمایی در مورد چگونگی ثبت نام در اخبار یاهو دارید؟ من تلاش کرده ام
برای مدتی اما من هرگز به نظر می رسد به آنجا بروم!
خیلی ممنون
hydroponics
دوشنبه 7 اسفند 1396 07:54 ب.ظ
من دیگر مطمئن نیستم که شما اطلاعات خود را دریافت می کنید، اما
موضوع خوب باید وقت بیشتری را صرف پیدا کردن چیزهای بیشتری کنید یا بیشتر بدانید.
از اطلاعات فوق العاده ای که من استفاده کردم متشکرم
به دنبال این اطلاعات برای ماموریت من باشید.
kingdom of war hack
شنبه 5 اسفند 1396 11:14 ب.ظ
Thanks for sharing your thoughts on ایییییییی.

Regards
zombie castaways cheats
شنبه 5 اسفند 1396 11:11 ب.ظ
محتوای محرمانه راز جذب مردم است
برای دیدن وب سایت، این چیزی است که این صفحه وب ارائه می دهد.
amazing run 3d cheats
جمعه 4 اسفند 1396 06:02 ب.ظ
سلام، من اعتقاد دارم که وبسایت شما ممکن است وب داشته باشد
مشکلات سازگاری مرورگر هر بار که به وب سایت شما در Safari نگاه می کنم، به نظر می رسد خوب است اما هنگام باز کردن در اینترنت اکسپلورر، برخی از مسائل همپوشانی وجود دارد.
من فقط می خواستم به شما یک سر سریع سر بزنم! جدا از هم
از آن وبلاگ بزرگ!
pool rivals cheats
جمعه 29 دی 1396 06:28 ب.ظ
چطوری این پست وبلاگ نمیتواند بسیار بهتر نوشته شود!
خواندن از طریق این پست به من همسایه قبلی من یادآوری می کند!
او همیشه در این باره صحبت میکند. من قصد دارم این اطلاعات را به او بفرستم.

خیلی مطمئن است که او بسیار خوب است
خواندن. من از شما برای به اشتراک گذاری قدردانی میکنم
Joshua
جمعه 17 آذر 1396 01:48 ق.ظ
When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment.
Is there any way you can remove me from that service?
Cheers!
Ivory
جمعه 17 آذر 1396 01:16 ق.ظ
I am sure this post has touched all the internet visitors,
its really really good post on building up new blog.
Russell
جمعه 17 آذر 1396 01:13 ق.ظ
Very nice post. I just stumbled upon your weblog
and wanted to say that I have truly enjoyed surfing around your blog posts.
After all I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!
imvu hack
دوشنبه 13 آذر 1396 08:05 ب.ظ
من این را می دانم اگر موضوعی نیست، اما من به دنبال ایجاد وبلاگ شخصی خود هستم و تعجبم این است که چه چیزی برای تنظیم شدن نیاز است؟
من فرض دارم یک وبلاگ مانند خود شما هزینه یک پنی بسیار گران است؟
من بسیار هوشمندانه نیستم، بنابراین 100٪ مطمئن نیستم. هر گونه راهنمایی و یا توصیه بسیار قدردانی خواهد شد.

با تشکر
are psychics real
سه شنبه 30 آبان 1396 07:53 ب.ظ
چطوری من می توانستم سوگند یاد کنم قبل از دیدن این وب سایت، اما پس از نگاه کردن
بسیاری از پست ها متوجه شدم که برای من تازه است.
به هر حال، من مطمئنا خوشحالم که بر آن برخورد کردم و من آن را به عنوان کتاب یادآوری می کنم و اغلب به بررسی آن خواهم پرداخت.
best supplement insurance plans
پنجشنبه 11 آبان 1396 01:29 ق.ظ
بدون شک معتقد است که آنچه را که اظهار داشتید.
توجیه مورد علاقه شما به نظر می رسد در اینترنت ساده ترین چیزی که از آن آگاهی داشته باشید.

من به شما می گویم، من قطعا irked در حالی که
مردم در مورد نگرانی که آنها به روشنی نمی دانند فکر می کنند.
شما موفق به ضربه ناخن بر روی بالا و تعریف شده است
همه چیز را بدون عوارض جانبی بیرون می برند، مردم می توانند سیگنال بگیرند.
احتمالا دوباره به دریافت بیشتر خواهد رسید با تشکر
Arletha
دوشنبه 16 مرداد 1396 07:16 ب.ظ
You made some decent points there. I looked on the internet for additional information about the issue and found most
people will go along with your views on this site.
How do you get Achilles tendonitis?
یکشنبه 15 مرداد 1396 11:23 ب.ظ
Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading?

I'm trying to determine if its a problem on my end or if it's the
blog. Any responses would be greatly appreciated.
Tina
سه شنبه 10 مرداد 1396 08:19 ب.ظ
I really like it when people get together and share ideas.
Great site, continue the good work!
Can you grow taller with exercise?
یکشنبه 8 مرداد 1396 02:16 ق.ظ
Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this post and
also the rest of the website is also very good.
How do you get rid of Achilles tendonitis?
یکشنبه 8 مرداد 1396 12:06 ق.ظ
Paragraph writing is also a excitement, if you be familiar with after that you can write if not it is difficult to
write.
Can you stretch to get taller?
شنبه 7 مرداد 1396 11:54 ب.ظ
Remarkable! Its really awesome post, I have got much clear idea about from this paragraph.
Can you have an operation to make you taller?
شنبه 7 مرداد 1396 11:47 ب.ظ
It is appropriate time to make some plans for the longer term and it is time to be happy.
I have learn this put up and if I may I wish to counsel you
few interesting things or advice. Perhaps you could write
subsequent articles referring to this article. I want to learn more things about it!
How long will it take for my Achilles tendon to heal?
شنبه 7 مرداد 1396 09:51 ب.ظ
I truly love your site.. Excellent colors & theme.
Did you create this website yourself? Please reply
back as I'm planning to create my own personal site and would like to
learn where you got this from or what the theme is called.
Thank you!
Can you get taller with yoga?
شنبه 7 مرداد 1396 09:40 ب.ظ
whoah this blog is excellent i love studying your posts.

Keep up the good work! You know, lots of individuals are searching round for this info,
you could help them greatly.
Foot Pain
شنبه 7 مرداد 1396 09:11 ب.ظ
Hi! Would you mind if I share your blog with my twitter
group? There's a lot of people that I think would really appreciate your content.
Please let me know. Many thanks
How do you get taller in a day?
شنبه 7 مرداد 1396 11:13 ق.ظ
Great beat ! I wish to apprentice even as you amend your site, how
could i subscribe for a weblog website? The account aided me
a applicable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered vibrant transparent concept
foot pain causes
سه شنبه 6 تیر 1396 10:52 ب.ظ
Precisely what I was searching for, appreciate it for putting up.
free std testing clinics near me
شنبه 3 تیر 1396 02:41 ب.ظ
چلیپا از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن دلنشین در
آیا واقعا کار درست با من پس از برخی از زمان.

جایی درون جملات شما در واقع قادر به من مؤمن اما تنها برای بسیار در حالی که کوتاه.

من هنوز کردم مشکل خود را با
جهش در منطق و شما خواهد را خوب به
کمک پر همه کسانی شکاف. که
شما در واقع که می توانید انجام من می قطعا بود تحت
تاثیر قرار داد.
http://visurrey.hatenablog.com/entry/2015/06/23/033202
سه شنبه 2 خرداد 1396 11:40 ب.ظ
Hi there! I know this is somewhat off topic but
I was wondering which blog platform are you using for this site?
I'm getting tired of Wordpress because I've
had problems with hackers and I'm looking at options for
another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good
platform.
Novella
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 07:13 ب.ظ
A motivating discussion is worth comment. I do believe that you ought to write more about this topic, it may not be a taboo subject but typically people don't discuss such topics.
To the next! Many thanks!!
Belen
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 04:03 ق.ظ
I loved as much as you will receive carried out right here.
The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the following.
unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly
a lot often inside case you shield this increase.
BHW
شنبه 2 اردیبهشت 1396 02:35 ب.ظ
I want to to thank you for this wonderful read!! I certainly loved every little bit of it.
I have got you book-marked to check out
new things you post…
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

درباره وبلاگ

وبلاگ دوستانه ی جمعی از دانشجویان مهندسی برق قدرت
مدیر وبلاگ : فشار قوی

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

.